הפקק הרירי
מהו הפקק הרירי? מה המשמעות שלו לגבי ההריון שלך? למה חשוב לשים לב ומה כדאי לעשות? כל המידע מנסיון הדולה עירית ניצןייייי

הפקק הרירי ממוקם בתוך צוואר הרחם ולמעשה אוטם אותו. אני תמיד מתארת אותו כמו פקק שעם של בקבוק יין, ואם נלך כבר עם אותה אנלוגיה הרי שהחלק הצר של הבקבוק הוא צוואר הרחם והרחב הוא הרחם. במהלך החודש התשיעי ולקראת הלידה העובר כבר גדול יורד ומתבסס באגן ונוצר לחץ על צוואר הרחם, מתחילה פעילות רחמית (התכווצויות קלות, כאבים בחלק התחתון של הבטן והגב) הלחץ ביחד עם העבודה של הרחם גורם למחיקה של הצוואר שכאילו מתקפל כמו צווארון גולף אל שריר הרחם. כשזה קורה…הפקק הרירי מתחיל להחליק החוצה, הוא יכול להיות צלול או חום צהבהב אדמדם וכשמו כן הוא רירי, ואם להיות כנה התאור הרווח שאני שומעת מנשים הוא …

"זה נראה כמו חלזון בלי קונכיה" ובדרך כלל גם מלווה באיכס…

אין ספק שהתאור הזה לא נשמע אטרקטיבי אבל  חשוב לזכור שאלו הם חלק ממנגנוני הגוף היפים לשמור על ההריון ולעטוף אותו בכל צורה אפשרית, הוא עשוי מריריות המופרשות בתחילת ההריון,  מצטברות בצוואר הרחם ויוצרות פקק בכדי לאטום ולשמור מפני עליית חידקים אל הרחם.

הבשורה העוד יותר חשובה היא שאם את כבר רואה אותו על התחתון יש להניח שבימים הקרובים (בין שעות לשבועיים) גם תפגשי את הרך הנולד.

שבע שאלות מפתח על הפקק הרירי נפוצות שאני נשאלת הרבה פעמים:

  1. מה זה עדין זה, כמה יש מזה ? אז כן, יש כמות והפקק יכול לרדת או בבת אחת או להמשיך ולרדת עוד ועוד במשך כמה ימים.

2.תמיד רואים את הפקק הרירי? לא, לפעמים הוא יוצא במהלך הלידה ובכלל לא תשימי לב אליו.

3.אחרי שהפקק יורד יכול להיות זיהום? לא, כל עוד המים לא ירדו אין מעבר ישיר בין העולם החיצון לעובר שברחם.

4. האם צריך ללכת לבית חולים? במידה והפקק הרירי יורד אחרי שבוע 36  אין צורך ללכת לבית חולים, כאמור יכול לקחת כמה ימים, ובקרוב תלדי.

5. אז מה לעשות? לשים פד ולהמשיך בשגרת חייך, בקרוב תלדי.

6. האם מותר לקיים יחסי מין אחרי ירידת הפקק הרירי? בהחלט כן, אפשר (כמובן כל עוד אין סיבה אחרת שמונעת) . חשוב לדעת שבזרע של הגבר נמצא חומר דמוי הורמון הנקרא פרוסטגלנדינים העוזר ותורם למחיקת הצוואר ומתוך כך המשך יציאתו של הפקק הרירי, לכן קיום יחסי מין ידוע גם כסוג של זירוז טבעי.

7. האם מותר להכנס לבריכה או לים אחרי יצאת הפקק הרירי? עדיף שלא, אומנם התינוק במידה ולא ירדו מים עדין מוגן ונמצא במרחב סטרילי אך אם ירד הפקק הרירי כדי לשמור יותר בכדי שלא יעלה זיהום לרחם.

הפקק הרירי הוא אחד ממבשרי הלידה הבולטים.

יולדת ורופאה

בברכת לידה בריאה וטובה. עירית ניצן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

עוד
בבלוג