בדיקת פתיחה
הרבה נשים חוששות מבדיקת הפתיחה בלידה. מה היא בדיקת הפתיחה? מה מחפשים בה? מה חשוב שתדעי ותשאלי?
בדיקת פתיחה - איור אנטומי

בדיקת פתיחה – צמד מילים שלרגע עוצר אותנו וכמו מקפיא קצת במקום. לצערי אני רואה כמעט תמיד איך הנשימה נעצרת בו, ואכן זו בדיקה פולשנית מתובלת בלא מעט חוסר נעימות ובדרך כלל, גם אחת מהבדיקות הראשונות בתחילת הלידה.
הבדיקה מתבצעת על ידי מיילדת או רופא/ה והיא באה לתת אינדיקציה על התקדמות הלידה.

כיצד מתבצעת בדיקת פתיחה בלידה?

לצורך ביצוע בדיקת פתיחה לקראת או במהלך הלידה, האישה תתבקש לשכב על הגב כשהרגליים מפוסקות לצדדים. חשוב להקפיד בשלב הזה שאת מכוסה בכדי לשמור על מקסימום פרטיות. המיילדת או הרופא/ה  מכניסה  שתי אצבעות לנרתיק ולפי זה מרגישה ומעריכה את הפתיחה. חשוב להגיד שההתיחסות הרווחת בבדיקה בקרב האוכלוסיה בדרך כלל היא לפתיחה בעוד שלא פחות חשוב להבין ואולי אף יותר את המחיקה של צוואר הרחם. בתחילת הלידה צוואר הרחם הוא אחורי וסגור כלומר פונה לכיוון עצם הזנב, במהלך הלידה הוא מתרכך נמחק ובא קדימה.

מה מבינים מהבדיקה בלידה?

ההתיחסות לפתיחה נמדדת בסנטימטרים (ולא כפי שהיה פעם באצבעות) מאפס עד עשר אך מדד חשוב נוסף שלא תמיד נותנים לו מספיק תשומת לב הוא הרכות של הצוואר והמחיקה – כשצוואר הרחם מתרכך ונמחק, לידה יכולה פתאום להתקדם בקצב הרבה יותר מהיר

.

מבחינת מחיקת צוואר הרחם, אורך הצוואר הסגור הוא כארבעה סנטימטרים והמחיקה נמדדת באחוזים, איך הוא מרגיש רך או קשה והמיקום שלו אחורי קדמי או אמצעי. (ככל שיש יותר אחוזי מחיקה צוואר הרחם בשל יותר ללידה).

האם בדיקת פתיחה כואבת?

בבדיקות הפתיחה שקורות בתחילת הלידה סביר להניח שהמיילדת תבקש מהאישה לשים אגרופים מתחת לישבן בכדי שיהיה לה יותר קל לבדוק ועדיין הבדיקה עשויה לכאוב, בהמשך הלידה ככל שהצוואר מתרכך נמחק ובא קדימה סביר שיכאב פחות

אז מה חשוב לשאול ?

כשאתן רוצות להבין את ההתקדמות בבחינת המידע הרפואי, אתן רוצות לברר ולשאול כמה הפתיחה ומה המחיקה, ולהבין היטב את מצב הצוואר – האם הוא רך? אחורי?
לפעמים אני מלווה כדולה נשים שעוברות שעות ארוכות וכואבות, מוצאות את עצמן כבר עייפות, מותשות ולא מצליחות למצוא מקום בתוכן של שקט לנוח. הן מגיעות לבית חולים, נבדקות ואז נאמר להם פתיחה אחת וחצי שתיים… מיותר לציין שבו ברגע נופלות פניהן כי שמעו פתיחה שתיים, אלא מה… בכלל שכחו לשאול לגבי מצב צוואר הרחם. כשאני שואלת יכול להאמר לי לדוגמא: מחיקה שמונים תשעים אחוז צוואר רך ואלו הם תנאים מעולים ונקודת פתיחה מצוינת ללידה, כי צוואר הרחם – במיוחד בלידה ראשונה – הוא העקשן הגדול וכשהוא מתרכך ונמחק הלידה יכולה לטוס קדימה.

 חשוב לזכור– לכל איש רפואה אצבעות שונות והערכה שונה, ולכן לפעמים תשמעי מכל אחד הערכה מעט שונה, הבדיקה ה"הכרחית"  היא בדרך כלל במיון בקבלה ובפתיחה מלאה. כל שאר בדיקות הפתיחה אומנם יתנו אינדיקציה על התקדמות אבל יש גם הרבה פרמטרים אחרים שמעידים על התקדמות, לא תמיד צריך לעשות עוד ועוד בדיקות ולפעמים אף עדיף להמנע בכדי להפחית סיכויים לזיהום וכמובן התחושה האישית של האישה.

Newborn Baby

הכי חשוב לזכור-
– גופך הוא משכנך, תמיד תבקשי לדעת לפני כל בדיקה, מה עושים? בשביל מה, האם הכרחי  איך זה קורה ? – קחי לך רגע לפני הבדיקה שתרגישי שאת מוכנה, שהגוף מוכן לבדיקה והקפידי לעבוד עם נשימה עמוקה תוך כדי הבדיקה.
– תדאגי בסוף כל בדיקה לקבל הסבר מלא על הבדיקה ולהבין. 
אלו הם לא רק זכויותייך המוצהרות אלה גם אחריותך לשמירה וכיבוד הגוף שלך.

בדיקת פתיחה עצמית

– 

עוד בימי ההריון את יכולה להתחיל ולבדוק את עצמך כך שתכירי את המבנה הפנימי שלך ובזמן הלידה תוכלי בעצמך לבדוק את עצמך ולהבחין בשינויים:

כמובן הקפדה על הגיינה ושטיפת ידיים היא הדבר הראשון, לאחר מכאן אם תכניסי את האצבע המרכזית שלך לנרתיק, את תפגשי בקצה האצבע באיבר כמו אף, זהו הצוואר, את יכולה למשש ולהרגיש את הקושי והאורך, זה ירגיש כמו סחוס קשה, בזמן הלידה כאמור ילך ויתקצר ומה שהיה קודם כמו אף קשה יתחיל להרגיש כמו שפתיים מכווצות כל פעם קצת פחות , לפי זה תוכלי להרגיש ההשתנות ולקבל מדד על התקדמות התהליך.

בברכת לידה טובה ובריאה עירית ניצן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

עוד
בבלוג