בלוג גְּדוּלָּה

10 שאלות נפוצות על לידה

לא משנה מאיפה את, לא משנה בת כמה את, לא משנה איזו לידה את מתכננת , סביר להניח שאת חוששת מאותם דברים ושיש לך בדיוק את אותן שאלות על ההריון והלידה ששמעתי כבר עשרות ומאות פעמים מנשים שהדרכתי בקורס הכנה ללידה , שעניתי להן בפורומים שונים ובקבוצות פייסבוק ושליוויתי כדולה.

לכן, אספתי עבורך את עשר השאלות הכי נפוצות על הריון ולידה וכמובן – את התשובות להן…

כמה זמן אורכת לידה?

יש טווח רחב מאד לאורך הלידה. נכון להיום חדרי הלידה עדיין מתבססים על סטטיסטיקות ממחקר שנערך בשנות החמישים של המאה הקודמת. לפי סטטיסטיקות אלה, אורך לידה ממוצעת יכלול שלב לטנטי של 8 עד 12 שעות, שלב פעיל של כשש שבע שעות ושלב לחיצות של עד 3 שעות. תעשי את החשבון… מנסיוני כדולה זה יכול לארוך הרבה יותר – או הרבה פחות….

איך אני יכולה להכין את הגוף שלי ללידה?

על מנת להגיע בריאה ללידה כדאי להקפיד על תזונה נכונה, לבחור פעילות גופנית מתונה ובמידת הצורף ליטול תוספי תזונה כויטמינים וברזל בהתאם להמלצת הרופאים. אם הברזל הרגיל לא מתאים לך אני ממליצה לנסות ברזל נוזלי כמו ספאטון שנספג טוב יותר ולא גורם עצירות .

באיזה שלב צריך לצאת לחדר לידה?

רובנו רוצות להגיע לחדר לידה "בזמן": בזמן בו אפשר להכנס לחדר לידה טבעי, או בזמן בו אפשר לקבל אפידורל. איך נדע מה הזמן?
צירים: בלידה ראשונה, לפי הספר, אנחנו מצפים לצירים סדירים וארוכים ודי כואבים. פחות או יותר שלושה צירים בעשר דקות, כשאורך כל אחד כדקה, בשעה שעתיים האחרונות.
דימום – דם אדום טרי, כמו מחזור, הוא סיבה להיבדק.
ירידת מים – בטפטוף או בספלאש. הנחיית בתי החולים היא לגשת להיבדק. אם המים אינם נקיים יש להזדרז במיוחד.
מיעוט תנועות עובר – אם חשת חריגה מהשגרה הרגילה של תנועות העובר שלך, נסי לחפש אותן – שכבי על צד שמאל ואכלי משהו מתוק. אם לא היו 3 תנועות במשך שעה וחצי לכי להיבדק.
לחץ חזק לטוסיק
אם משהו מרגיש לך לא תקין
אם מלווה אותך דולה או אשת מקצוע תוכלי להתייעץ אתה ולהחליט יחד מתי לצאת.

 

האם נכון שיש שלב שאי אפשר לקבל אפידורל

לא באמת. ראיתי כבר נשים שקיבלו אפידורל גם בפתיחה של תשעה ס"מ ואפילו בפתיחה מלאה. חשוב שתבחרי לקחת אפידורל כשנכון לך ולא כי מישהו הציע או שיכנע אותך.

האם כשיש פתיחה מלאה מתרחשת הלידה?

לא בדיוק. כשצוואר הרחם מחוק ופתוח לחלוטין נשאר שלב חשוב ומשמעותי ללידה – שלב הלחיצות. הצירים והלחיצות של האמא דוחפים את ראש התינוק באגן ומקדמים אותו עד ליציאת הראש. שלב זה, בלידה עם אפידורל, עשוי לקחת גם שלוש שעות ויותר.

האם מותר לאכול במהלך הלידה?

מחקרים מראים שאפשר ואף רצוי לשתות ולאכול אוכל קל במהלך הלידה. עם זאת, במיוחד בלידה עם אפידורל, יש בתי יולדות שלא מאפשרים ליולדת לאכול. כדאי לבדוק זאת מראש לפני בחירת בית היולדות בו תלדי.

האם המיילדת שלנו תהיה איתנו לכל אורך הלידה?

נכון להיום לצערינו ברוב בתי היולדות אין שירותי מיילדות פרטיות למעט במרכזי הלידה הטבעית . המיילדות עובדות במשמרות של 8 שעות ובדר"כ אחראיות על שניים או שלושה חדרים במקביל כך שאינן יכולות להיות אתכם לכל אורך התהליך. המיילדת תיכנס ותצא לאורך התהליך, ותתחלף בעת החלפת המשמרת ובפועל תהיה אתכם באופן צמוד רק בשלב הלחיצות.

האם אני חייבת לשכב לאורך הלידה?

כשאת שוכבת במהלך הלידה, רישום המוניטור רציף יותר, ולצוות הרפואי קל יותר לעשות את עבודתו מצד אחד. מצד שני, בשכיבה קשה יותר להתמודד עם הצירים, כח הכבידה לא עובד, והתנועתיות שלך מופחתת . ההמלצה שלי היא – בהנחה שהכל תקין אתך ועם העובר שלך, וכל עוד אין הכרח רפואי או אפידורל – היא לנסות להמנע משכיבה : בדר"כ אם תבקשי הצוות יאפשר זאת.

האם בכל לידה מבצעים חתך פרינאום? איך אפשר להמנע ממנו?

כיום חיתוך חיץ אינו סטנדרט, והצוות המיילדותי מאד משתדל שלא לבצע אותו במידת האפשר. על מנת להגמיש את האיזור כדאי לבצע עיסוי פרינאום החל משבוע 34-35 להריון ולהשתדל לבחור בתנוחות לידה אנכיות.

כמה אנשים יכולים להיות איתי במהלך הלידה?

ברוב חדרי הלידה ניתן להכניס שני מלווים בלבד. בחלקם יותר. שווה לבדוק זאת מראש בסיור בחדר הלידה.

מה את חושבת?

לחצי לקבלת תכנית לידה ויזואלית ישר למייל שלך
דברי או כתבי לנו
052-8582071
עקבו אחרינו בפייסבוק

חפשי בקטגוריות: